top of page

OLTA BAĞI

Örsan Gürkan"Ölüm provaları komiktir biraz da"

Asuman Susam

Bir neden bulmalı. Yalnızken -evdeydi- düşündü sürekli. Yalnız olmadığında da düşünüyordu. Kararı kesin. Bir unsur daha: Farklı olmalı ve diğer nedenlerden daha gerçek daha yalın, tabii ki basit değil! Birçoktular...

Söyleyemiyordu kendine de. Söylense çürütülülürdü çünkü. Nedensizliğe karar verildi, neden sonra. Yine kolayı seçti. Hem nedensiz olunca daha ağır oluyordu. Trafik kazasından öldü. Hastaydı, öldü. Yanına gelen diğer kelimeler dayanılmazdı. Sorular devam eder: neden, niye, nasıl? Katıksız olacaktı. Yorumlar yapıladursun bilinmeyecekti. Oluşturduğu bu orduda kendisi de kayboldu.


Kalktı. Aradı. - Kahretsin! Nasıl halat olmaz bir evde! Vazgeçmeye eklenen bir neden daha. Vazgeçmek mi? Yeni türemiş kelime gibi geldi kulağa, heceleyerek söylendi. Sevdikleri, anıları, suyun tadı... Düşünmemeli. Düşünmedi. Dışarı çıktı. Hayır vazgeçmedi. İp alacak sade. Hapla bıçakla olmaz bu iş. Gelenek vardı, iple asılırdı insan!


Nabız yüksek. Gözlere şırıngayla kan basıldı. Omzu çarpıyor yoldan geçenlere. Muttasıl nefes... Heyecanlı zannediyor, korku dolu. Bulduğu dükkana girdi. -Bana halat verir misiniz? Ne selamı. Ölmeye gidiyor yaşamaya değil! Kuruyemişçiye girdiğini nerden bilsin. Çıktı oradan.


Evet, hırdavatçı burada! Girdi. -Halat istiyorum. Merhaba demişti. -Kaç metre olsun? İntihar bunu. Buradan intihar için alışveriş yapan ilk kişi olamazdı, diğerlerinin uydurduğu nedenleri düşündü. Yine gülümsedi. -Ne işte kullanacaksın diyorum çocuğum? Düşünceden uyandırdı soru. Çeşidi de mi vardı yoksa bunların! Ansızın söylenen inandırıcılığı yüksek olan yalanlardan birini söyledi, hemen arkasından satıcının cümlesi. -Evden istediler bilmiyorum, sen ver olmazsa geri getiririm. İlk kez yalan söylemiş gibi kızardı, şaşırdı maharetine. Böyle oluyordu demek: anlık kurtuluş, çabucak. -İp de hayata benzer: kesersen geri dönemezsin. Sen bir öğren gel evden hele. İki şekerli çay gülümsemesiyle söyledi esnaf. Şair nasıl önemserse şiirini o da ipini önemsedi.


Dondu kaldı, dışarı çıktı sonra.


9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page